Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / YENİMAHALLE - Haydar Aliyev Ortaokulu

OKULUMUZUN TARİHÇESİ

HAYDAR ALİYEV ORTAOKULU TARİHÇESİ VE BUGÜNKÜ DURUMU

 

           Yeni bir yerleşim yeri olan Batıkent’ te nüfusun hızla artması ve bu semtte iki okulun ihtiyacı karşılamaması üzerine yapımına karar verilen okul ilk olarak 17 Kasım 1987 yılında 17 derslik prefabrik bir binada eğitim öğretime başlamıştır. Kent Koop’ Kooperatifi’nin de yardımları ile “Kooperatifler İlkokulu” adı verilen okulumuz 1989 yılında yapımı tamamlanan 20 derslikli betonarme binası donatılmış ve 1989-1990 eğitim öğretim yılında faaliyete geçmiştir. Okulumuz 01.08.1996 tarihindeki yazı ile 1996-1997 eğitim öğretim yılından itibaren hizmete “İlköğretim Okulu” olarak devam etmektedir.

            2003-2004 eğitim öğretim yılında 27 derslikli 3 ana sınıfı, 3 öğretmenler odası, 2 Fen Laboratuarı, Kütüphane, 2 Kantin, 5 İdare Odası, Hobi Salonu, Yemekhane, Çok Amaçlı Salon, Arşiv Odaları, Güvenlik Kulübesi, Sığınak’ı bulunan ek bina hizmete girmiştir. Ankara Valiliği ile Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliği arasında imzalanan Protokol gereği “ Kardeş Okul Projesi” çerçevesinde okulumuzun adı 17.01.2006 tarihinde “Haydar Aliyev İlköğretim Okulu” olarak değiştirilmiş, 2012-2013 eğitim öğretim yılında da “Haydar Aliyev Ortaokulu” olmuştur.

           

YÖNETİCİ SAYISI

 

Okul Müdürü ve 1 Müdür Baş Yardımcısı, 2 Müdür Yardımcısı olmak üzere 4 yönetici görev yapmaktadır.

 

MEMUR –HİZMETLİ-TEKNİSYEN SAYILARI VE GÖREV DAĞILIMI

 

Büro işlerinde görevli olan 2 memur vardır. Okulumuzda 1 kadrolu hizmetlimiz bulunmaktadır. Okulumuzun temizlik işleri hizmet satın alma usulü ile satın alınmakta olup 6 personel çalıştırılmaktadır.

 

ÖĞRETMEN SAYISI

 

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında 52 öğretmen bulunmaktadır.

 

BRANŞLARA GÖRE ÖĞRETMEN DAĞILIMI

 

 
TÜRKÇE 9
FEN VE TEKNOLOJİ 6
MATEMATİK 7
SOSYAL BİLGİLER 4
İNGİLİZCE 6
TEKNOLOJİ VE TASARIM 5
DİN KÜLTB VE AHL.BİL. 3
RESİM 2
MÜZİK 2
BEDEN EĞİTİMİ 3
REHBERLİK 2
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ 3
ZİHİNSEL ENGELLİ ÖĞRETMENİ 1

                                                  

                           

                                   

                           

                                                                               

                                                   

                                       

                                             

                                                     

                                    

 

 

 

 

ÖĞRENCİ MEVCUDU

 

 

ERKEK

KIZ

TOPLAM

  5.SINIF

127

132

259

  6.SINIF

93

90

183

  7.SINIF

88

79

167

  8.SINIF

70

72

142

HAFİF ZİHİNSEL ENG.SINIFI

1

2

3

                GENEL  TOPLAM

 379

375 

754 

 

 

 

2011-2012 eğitim öğretim yılı sonunda Azerbaycan SOCAR şirketi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan mutabakat sonunda okulumuz onarım ve tadilata alınmıştır. Çalışmalar 14 haziranda başlatılmıştır. Büyük binanın dış mantolanması yapılmış alçıpan’ larla süslenmiştir. Çatı onarılarak binanın içerisinde bulunan hobi bahçesinin üzeri cam ile kapatılmıştır. Aliminyum cam çerçeveleri ahşap pinapen olarak değiştirilip büyük ölçüde ısı kaybı önlenmiştir. Bina içinde derslik sayısı 27’den 37’ye çıkartılmıştır. Bütün birimlerin elektrik, su, kalorifer petekleri yenilenmiş, bodrum ve geriş kat tabanları fayans ve mermerit, diğer katlar ise epoksi ile döşenmiştir. Dersliklerin içleri yeniden düzenlenerek, idari bürolarının iç kullanım malzemeleri yenilenmiştir. Çok amaçlı salonun koltuk sayısı 120’den 190’a çıkarılmıştır. Tuvaletlerin fayansları yenilenmiş, kantin yeniden düzenlenmiş Haydar Aliyev Toplantı Salonu genişletilerek iç teşrifatı yapılmıştır.

Okulumuz Spor Salonunun dış mantolaması yeniden yapılmış, çatısı, tirübünler, zemin ve öğretmen odaları, öğrenci giyinme odaları, duşlar, tuvaletler, yeniden düzenlenmiştir. Spor Salonu’nun kaymaması için dış kenarlara beton perdeler yapılmak suretiyle dolgu üzerine yapılmış Spor Salonu binasının kayması önlenmiştir. Okulumuz sahası içerisinde bulunan A Blok binası 4,7 depreme dayanıklı olmadığından komple yıkılarak yerine yeni bir binanın yıkımı ve yapımına MART 2013 tarihinde başlanacağı bildirilmiştir.

 

            6 Kasım 2008 tarihinde Azerbaycan Sayın Cumhur Başkanı İlham ALİYEV İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Kamil AYDOĞAN ile birlikte okulumuzu ziyaret ederek okul bahçesindeki folklor gösterisini izlediler. Azerbaycan ve Türk bayrakları ile Haydar Aliyev´in fotoğraflarını taşıyan öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Okul öğrencilerinden oluşan koronun söylediği, ´´Haydar Aliyev´´ isimli okul marşını ilgi ile dinleyen Sayın Aliyev ile eşi, daha sonra öğrencilerin eğitim gördüğü sınıfları gezerek sohbet ettiler.

Bu arada Sayın Mihriban Aliyeva, sınıflardan birinde üzerinde Türk ve Azeri bayraklarının bulunduğu bir pastayı öğrencilerle birlikte kesti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, okul defterine, Haydar Aliyev İlköğretim Okulu öğrencileri için iyi bir eğitim arzuladığını belirterek, ´´Yaşasın Türkiye-Azerbaycan dostluğu, kardeşliği...´´ diye yazdılar.

Daha sonra Sayın İlham Aliyev´e plaket, eşleri Sayın Mihriban Aliyev ise öğrencilerin yaptığı bir broş hediye edildi.

Yayın: 2012-12-11 - Güncelleme: 2013-02-14 14:09:51 - Görüntülenme: 2147